Deprecated: Function session_register() is deprecated in /www/doc/www.tethys.cz/www/main/index.php on line 10

Deprecated: Function session_register() is deprecated in /www/doc/www.tethys.cz/www/main/index.php on line 15

Deprecated: Function session_register() is deprecated in /www/doc/www.tethys.cz/www/main/index.php on line 19
www.zraloci.cz
     
  úvod    databáze pozorování žraloků    atlas žraloků    galerie žraloků    články    forum    odkazy    kniha návštěv  

 .: přihlášení / registrace

• Prolog • Žraloci • Strach ze žraloků • Žraloci jako jídlo • Žraloci jako oběť 
• Potápění se žraloky • Databáze pozorování žraloků


Je 14. března 1997 a já se víceméně dílem náhody nacházím pod rovníkovým sluncem souostroví Galapagos. Právě jsem utratil 20,-USD za šnorchlovací výlet s Mathiasem Espinosou, který se diví, proč chci jenom šnorchlovat, když je tu tak super potápění, ale potápění je za kilo a já nemám peněz nazbyt. Člun sviští jako blesk k osamělé skále na moři, které tu říkají Gordon Rocks. Už z dálky vidím spoustu mořských ptáků a dovádějících lachtanů. Zblízka si potom všímám netečných mořských leguánů, kteří se vyhřívají na skále, aby se posléze opět zchladili při potápění za potravou. Všichni ostatní mizí v hloubce a já trochu neklidně šnorchluji kolem skal. Stěny skal mizí kolmo v cca 60-ti metrové hloubce, takže dno z hladiny samozřejmě nevidím. Ale vidím spoustu želv, ryb a lachtanů, kteří se motají kolem mě. Najednou něco v hloubce upoutá moji pozornost. Během okamžiku se z velké tmavé skvrny stávají 3 kladivouni, kteří se vydali blíže k hladině a proplouvají cca 5 metrů pode mnou. Chci to nějak zařídit, abych byl nejméně 2 metry nad hladinou, ale nevím jak a tak s vytřeštěnýma očima sleduji co se bude dít. Nedělo se nic, jak rychle se objevili, tak i zmizeli. Hlavou mi běhají fotky z knihy Xaviera Manigueta "Žraloci" a zároveň se snažím zklidnit srdce i dech. Objevuje se bělocípý útesový žralok, který evidentně jeví zájem a zastavuje cca 2 metry pode mnou. Jsem stále hodně nervózní a neumím si zatím toto setkání užít. Českému šnorchlistovi se ukáží ještě další 2 kladivouni a 4 bělocípáci. Vzdávám ten souboj nervů a vracím se do lodě. V lodi mi otrnulo a začínají se mi vybavovat detaily z blízkých setkání žraločího druhu - ladnost, velikost, sebevědomí, adrenalin začíná hrát na pozitivní strunu. Chce se mi zpátky do vody. Ale již se vynořuje Mathiasova skupina a budeme se vracet. Mathias sundává masku a povídá, že dnes je u skály hejno cca 50-ti kladivounů a že to byl úžasný ponor. Já viděl jenom ty 3 nejvrchnější a ostatních 50 bylo jen o kousek níž! Tak takto vypadal den, kdy jsem poprvé spatřil v moři divokého žraloka! Hej Mathias, jedeš i zejtra? Myslím, že ti to kilčo dám, ty zloději J. Večer nemůžu usnout, hlavou už se mi honí zítřek, budu tam s nimi dole, s těmi údajnými postrachy moře, kteří jsou ale zároveň tak nádherní a které jsem si asi zamiloval na celý život.

Tomáš Kotouč


Žraloci


Žraloci patří taxonomicky mezi chrupavčité ryby, společně s rejnoky a chimérami. Jejich kostra, jak vyplývá z pojmenování, není tvořena pevnými kostmi, ale pouze chrupavkou. Vývojově jsou mnohem starší než většina současných kostnatých ryb, nicméně patří vesměs mezi druhy velmi úspěšné, které se od druhohor změnily jen velmi málo. Rovněž poslední vědecké výzkumy ukazují, že žraloci jsou výjimečná stvoření mezi rybami (někdy se nazývají paryby), ať už co se týče inteligence, schopnosti regulovat svoji tělesnou teplotu nebo dokonalostí smyslů. Naprosto fascinující jsou imunitní schopnosti jejich organismu, které jsou vědci rozkrývány teprve v poslední době a jsou předpoklady využití těchto výzkumů v lékařství. V současnosti je vědou popsáno cca 400 druhů žraloků.


Strach ze žraloků


Pro mnoho lidí jsou žraloci ztělesněním strachu. Viníkem jsou různé hororové filmy a senzacechtivá média. Na druhou stranu nelze tvrdit, že jsou to stvoření naprosto neškodná. O potápění se žraloky a o interakcích mezi žraloky a lidmi se věnujeme podrobně v našich článcích.
Každopádně globální strach ze všech žraloků, pramenící z neznalosti jejich života, strach, který vedl až k hysterickému a drastickému hubení všeho, co má žraločí ploutev, může vést k tomu, že si o mnohých druzích žraloků budeme za čas jen nostalgicky vyprávět.
 


Žraloci jako jídlo


Žraloci jsou loveni pro maso od nepaměti, ale opravdovou pohromou se staly moderní způsoby lovu traulerovými sítěmi a tzv. dlouhými šňůrami. Tyto způsoby lovu uspokojují hlavně asijskou poptávku po žraločích ploutvích a játrech, které jsou jednak považovány za pochoutku a jednak za suroviny tradiční čínské a japonské medicíny. Tato poptávka decimuje desítky žraločích druhů takovým způsobem, že některé se již dostaly na pokraj vyhubení a jsou zapsány v červené knize CITES. 

 


Žraloci jako oběť


Drastický celosvětový úbytek žraloků není způsoben pouze lovem pro maso. Velký bílý žralok byl po desetiletí zabíjen pouze proto, že se jej lidé báli a chtěli si přivlastnit jeho přirozené prostředí pro sebe. Ačkoliv je jeho maso nepoživatelné, byl zabíjen ze strachu a jeho čelisti byly cennou trofejí pochybných hrdinů. Nyní se ocitá na pokraji vyhubení a na poslední chvíli některé státy vyhlašují jeho ochranu ve svých výsostných vodách. Tisíce žraloku umírá rovněž v ochranných sítích podél rekreačně využívaných pláží. Přitom účinnost takových sítí je sporná, protože 50% žraloků se nachází zapleteno v síti směrem od pláže! Tyto sítě tak plní pouze psychologickou funkci, ale žraloci umírají. Jihoafrická republika nyní zvažuje jiné možnosti ochrany pláží, např. slabé elektrické pole. Ale asi nejvíc žraloci trpí změnami svého přirozeného prostředí. Vědecká pozorování uvádějí až 80% úbytek ryb ve světových oceánech za posledních 30 let a ryby jsou hlavní potravou žraloků. Splašky z velkých řek, havárie tankerů a globální oteplování, to všechno negativně ovlivňuje populace žraloků a dramaticky snižuje jejich stavy. V neposlední řadě doplácejí na pomalý reprodukční cyklus. Žraloci, jako vrcholoví predátoři, jsou naprosto spolehlivým identifikátorem zdravého moře. Kde nejsou žraloci, je moře nemocné, chudé a smutné.


Potápění se žraloky


Asi jste již pochopili, že autoři této webové stránky se do žraloků zamilovali a nejlepším způsobem, jak se s těmito úchvatnými živočichy seznámit, je potápět se s nimi. Z ekologického hlediska je potápění jednoznačně nejšetrnější aktivitou, kdy zdravý a živý žralok přináší ekonomický zisk do oblasti kde žije. Již dnes jsou oblasti nebo celé státy, kde jsou chráněny všechny druhy, existují ministerstva přes žraloky, či ekonomické studie, které dokazují, že potápění se žraloky může přinášet do lokálních ekonomik významné opakované zisky, výrazně vyšší, než jednorázové zabíjení. Bohužel takové případy jsou zatím spíš výjimkou, ale jmenujme alespoň Maledivy, Palau, Ekvádor (Galapágy), USA, JAR, Austrálii. V některých oblastech (např. Bahamy), existují speciální lokality, kde jsou žraloci pravidelně krmeni, žraloci se zde potom koncentrují ve velkém množství a pořádají se zde tzv. žraločí potápěčská rodea. Náš pohled na tento způsob potápění je spíše negativní, protože neumožňuje pozorovat žraloky při jejich přirozeném chování a pravidelné krmení mění žraločí instinkty. Kde, jak, kdy se potápět, a s kterými druhy rovněž popisujeme detailně v dalších článcích.


Databáze pozorování žraloků


Úplně na začátku musíme říct, že jsme takovou databázi hledali po všech možných žraločích internetových stránkách, ale žádnou jsme neobjevili. Tak jsme si vytvořili vlastní! Sledujeme tím dva cíle. Jednak informační kanál pro české a slovenské potápěče, kteří se s žraloky rádi potápějí - budou tak vědět za kterými druhy a kam se vypravit. Za druhé (a to je smělý cíl) budeme snad moci dlouhodobě sledovat početní trendy v oblastech, kam se budeme my nebo jiní potápěči vracet. V případě, že tyto trendy budou negativní, budeme se snad moci pokusit i něco s tímto trendem udělat, s nezpochybnitelnými čísly v rukou. Doufáme, že Vaše pozorování budou rychle přibývat. 

Na závěr technická poznámka: pokud budete chtít založit pozorování a bude Vám chybět v nabídce země nebo pozorovaný druh, napište nám pouze e-mail s údaji a my data do databáze doplníme. 

Kóta & Yenda


.:
• registrováno 361 potápěčů • popsáno 52 žraloků • ve foru je 145 zápisů • v galerii je 204 fotek • zaznamenáno 2416 pozorování
     

www.zraloci.cz www.tethys.cz
Napište nám: obsahová stránka - Kótatechnické připomínky - yenda